Scroll to top

کمپین جذب گروه علی‌بابا


دفتر مرکزی گروه علی بابا

کمپین

کمپین جذب گروه علی‌بابا

درباره برند

گروه علی‌بابا مجموعه‌ای از شرکت‌های فعال در حوزه گردشگری و تکنولوژی است که از سال 1392 و با راه‌اندازی وب‌سایت علی‌بابا شکل گرفته و به مرور با اضافه شدن برندهایی مانند جاباما، آلترابو، نابرو، نشانت و چندین برند دیگر به یک هلدینگ بزرگ در این حوزه تبدیل شده است.

چه مسأله‌ای وجود داشت؟

بازار جذب نیروی متخصص یکی از رقابتی‌ترین بازارهای حال حاضر ایران است. شرکت‌های بزرگ هزینه مالی و زمانی قابل‌توجهی برای جذب نیرو پرداخت می‌کنند و هرکاری که بتواند این هزینه‌ها را برای آن‌ها کاهش دهد و بهره‌وری فرآیند استخدام را بالا ببرد می‌تواند نقش موثری در پیش‌برد اهداف آن شرکت ایفا کند. پروژه دیزاین برای جذب نیروهای گروه علی‌بابا برای پاسخ به این نیاز تعریف و اجرا شد.

چه راه‌حلی ارائه دادیم؟

آگهی‌های جذب گروه علی‌بابا باید به گونه‌ای دیزاین می‌شد که بتواند بیشترین جلب توجه را در بین آگهی‌های متعدد موجود در فضای دیجیتال داشته باشد و با رویکردی خلاقانه، مخاطب را درگیر کرده، به فکر فرو ببرد، و نهایتا باعث شود تا او برای آن موقعیت شغلی درخواست بفرستد.
بر این اساس در جلسات ایده‌پردازی تلاش کردیم تا برای هر موقعیت شغلی، به این سوال پاسخ دهیم که کارجو در صورت استخدام، چه مساله‌ای را حل خواهد کرد و از مواجهه با چه چالشی به وجد خواهد آمد. به عبارت دیگر سعی کردیم به جای مخاطب بنشینیم و از جایگاه او به موقیعت شغلی نگاه کنیم. به این ترتیب به تصاویر کمتر دیده‌شده‌ای رسیدیم که مخاطب می‌توانست به خوبی با آنها ارتباط برقرار کند و نقش خودش را در آن موقعیت شغلی ببیند.
شمشیری که در سنگ فرو رفته و مدیر محصول باید آن را بیرون بکشد، یک «Cloud Engineer» که مثل ابر روی یک صندلی کاری نشسته، یا مانیتور یک برنامه‌نویس که نیمی از آن کدهای برنامه‌نویسی است و نیم دیگر وب‌سایت علی‌بابا.
برخی از متریال‌های کمپین Verbal بودند و برای خلق شعار این آگهی‌های شغلی از تکنیک «شناخته شده ذهنی مخاطب» استفاده کردیم. برای مثال واژه‌های «Story» و «Epic» آشنای ذهن مدیران محصول است، و ما هم با استفاده از همین واژه‌ها شعار اصلی را خلق کردیم: your Story will be Epic. یا در متریالی دیگر از شعار «We need CEOs» استفاده کردیم که در نگاه اول عجیب به نظر می‌رسد، چرا که هر شرکتی در نهایت فقط یک مدیر عامل نیاز دارد! اما با دقیق شدن مخاطب روی آگهی و مشاهده ادامه شعار یعنی «For our products» پیام کامل میشد.

به چه نتیجه‌ای رسیدیم؟

انتشار این مجموعه در شبکه‌های اجتماعی باعث شد تا ورودی صفحه فرصت‌های شغلی در وب‌سایت علی‌بابا افزایش قابل توجهی داشته باشد. علاوه ‌بر این، خود آگهی‌ها با میزان بالای بازنشر، لایک و کامنتی که در شبکه‌های اجتماعی داشتند، باعث افزایش آگاهی عمومی از فرصت‌های شغلی علی‌بابا در بین کارجویان شدند و از این طریق، بستری برای جذب موثرتر نیرو در آینده فراهم شد.

  • تاریخ اجرا

    ۱۲ فروردین ۱۳۹۸

Share project