Scroll to top

رویداد افتتاح ساختمان روز اول


دفتر مرکزی گروه علی بابا

کمپین

رویداد افتتاح ساختمان روز اول

درباره برند

دفتر مرکزی گروه علی‌بابا، که به ساختمان «روز اول» معروف است، در کارخانه نوآوری آزادی واقع شده است. وجه تسمیه این دفتر از عقاید بنیان‌گذاران علی‌بابا نشأت گرفته؛ آنها معتقدند که علی‌رغم مسیر طولانی و پرموفقیتی که برندهای گروه علی‌بابا در طول این سال‌ها طی کرده‌اند، همچنان همه علی‌بابایی‌ها در روز اول کار و تلاش هستند و قله‌های زیادی برای فتح وجود دارد.

چه مسأله‌ای وجود داشت؟

مفهوم «ایران» جایگاه اساسی در ذهن رهبران گروه علی‌بابا و فرهنگ سازمانی این گروه دارد. چنان‌که در برندینگ ساختمان روز اول، نام‌گذاری بخش‌های مختلف ساختمان بر اساس نام استان‌های ایران و نام‌گذاری اتاق‌های جلسات بر اساس نام شهرهای هر منطقه انجام شده است.
مساله‌ای که در جشن افتتاح روز اول وجود داشت، این بود که بتوانیم این مفهوم را در قالب یک رویداد با کارکنان داخلی و تعدادی از ذی‌نفعان بیرونی سازمان به اشتراک بگذاریم و آنها را در این ایده شریک کنیم.

چه راه‌حلی ارائه دادیم؟

برای پاسخ به این مسأله ، ابتدا یک نام مرتبط برای این جشن انتخاب کردیم. «یک ایران شادی» نامی بود که به خوبی می‌توانست بیانگر مفهوم مورد نظر ما باشد. پس از انتخاب نام، طی جلسات متعدد ایده‌پردزای، بخش‌های مختلف جشن را دیزاین کردیم. همه عناصر جشن باید یک پیام واحد را به مخاطب منتقل می‌کردند: «اهمیت ایران». پس دست به کار شدیم: از گروه‌های پایکوبی نواحی ایران دعوت کردیم تا در این جشن به اجرای برنامه بپردازند. در میان‌برنامه‌ها موسیقی و آواز مناطق مختلف ایران را پخش کردیم.
پذیرایی جشن را با سوغات شهرهای ایران انجام دادیم. لباس‌های محلی را در اختیار شرکت‌کنندگان قرار دادیم تا بپوشند و با آنها عکس یادگاری بگیرند. پرچم‌هایی را دیزاین کردیم که روی آنها نوشته شده بود: من آذری‌ام، من گیلکی‌ام، من کوردم و مهم‌تر از همه: من ایرانی‌ام.
برای همکاران، استیکر و پیکسل و بج دیزاین و تولید کردیم تا پیام جشن را همراه با خودشان به بیرون از محیط کاری ببرند. پوسترهایی را دیزاین و در بخش‌های مختلف ساختمان نصب کردیم که اقوام ایرانی را معرفی می‌کرد و تصاویر رقص ایرانی را به در و دیوار ساختمان آویختیم. خلاصه کلام اینکه در روز جشن روز اول، یک ایران کوچک در ساختمان روز اول ساختیم.

به چه نتیجه‌ای رسیدیم؟

مشارکت کارکنان سازمان در این جشن بی‌نظیر بود. چه در بخش‌های اصلی مراسم و چه در فعالیت‌های جانبی که برای آنها تدارک دیده بودیم، آنها به خوبی با این مفهوم ارتباط برقرار کردند و با اشتراک‌گذاری تجربیات‌شان در شبکه‌های اجتماعی، پیام این جشن و پیام گروه علی‌بابا را به طیف گسترده‌ای از افراد بیرونی رساندند. در این جشن تک‌تک همکاران گروه علی‌بابا سفیر برند این گروه شدند.

  • تاریخ اجرا

    ۱۲ فروردین ۱۳۹۸

Share project